La Calugareni incep sa se vada rezultatele

Vremea foarte bună ține cu fotbalul giurgiuvean, iar fotbaliștii profită din plin pregătindu-se intens pentru ”vremea” în care va fi reluat campionatul județean. Din  respect pentru susținătorii lor, echipele din judet , au desfășurat mai multe meciuri de pregătire în compania altor echipe sau doar între echipe constituite din componenții propriilor loturi. Si pentru  ca toti  iubitorii de fotbal  merită să fie informați despre activitatea desfășurată recent am discutat cu antrenorul uneia dintre cele mai indragite echipe din judetul Giurgiu.

“Sunt de aproximativ o lună aici, la Călugăreni”, mi-a spus Marius Iorga, antrenorul AS Mihai Viteau- Călugăreni, ”și am înțeles de ce această echipă a avut rezultate slabe în tur. Cred că lipsa unui antrenor a fost principala cauză a rezultatelor slabe, pe de o parte, și faptul că de multe ori deabia se strângeau 11 jucători. Toate acestea ar putea fi sintetizate cu un singur cuvânt: organizare.Cum să te organizezi în aceste condiții? Acum am sprijinul conducerii, am adus și câțiva jucători noi, 8, și ne-am pus pe muncă. Întreg lotul are un moral foarte bun și toți suntem conștient că doar muncind vor veni și rezultatele. Despre meciul cu Gloria Comana… Am jucat pe teren propriu, pe o vreme splendidă pentru fotbal, cu cei de la Gloria Comana, o echipă bună, ambițioasă, cu oameni care pun suflet în ceea ce fac și fac multe eforturi pentru fotbal. Partida a fost echilibrată, au fost multe ocazii la ambele porți dar noi am fost mai hotărâți, mai ales pentru a arăta de ce suntem în stare propriilor suporteri, veniți în număr neașteptat de mare la teren pentru a vedea NOUA ECHIPĂ. Și au avut ce vedea! La pauză a fost 0-0; după pauză am deschis scorul prin Cristian Dacim și l-am majorat prin cel de-al doilea gol înscris tot de el în minutul 75. 2-0 a fost scorul final, un scor care pe noi, jucători, staff și suporteri ne-a mulțumit. Suntem convinși că la reluarea campionatului vom fi în cea mai bună formă. O mențiune specială pentru juniorii noștri care au debutat în primul meci de pregătire din această pauză competițională. Juniorii sunt antrenați de către Dorel Chiran (Dody Dorelian), și el nou venit la Călugăreni și se pare că venirea sa este de bun augur întrucât juniorii AS MV Călugăreni au învins cu 3-0 în meciul disputat. Îi dorim multă baftă Gloriei Comana în retur, mai puțin în prima etapă, atunci când va juca cu noi! Nu o spunem cu răutate dar o facem cu luciditate fiind convinși că va fi greu pentru toate echipele să câștige puncte la Călugăreni în acest retur de campionat.”

In fotografia din titlu se afla echipa mare a AS Mihai Viteau- Călugăreni,iar mai jos cea de junior.