Cand a alocat ultima oară C.J Giurgiu , bani pentru copiii aflati in plasament?

Cati bani a alocat Consiliul Județean Giurgiu pentru copiii bolnavi aflați în plasament?
Care este motivul pentru care nu mai sunt bani pentru copiii aflati in plasament?

Am încercat sa aflam răspunsurile la aceste întrebări la sfârșitul săptămânii trecute.
Astfel, am luat legătura cu doamna director a DGASPCG , Sorina Neacsu ,care nu a dorit sa răspundă telefonic la întrebări.Propunerea dânsei a fost sa adresam întrebările in scris !

Daca tot am avut timp , am mai adăugat câteva întrebări, si am solicitat in scris   doamnei  director a Direcției de Asistenta Socială si Protecția Copilului Giurgiu, in baza legii 544/2001 privind informațiile de interes public ,sa răspundă la următoarele 12 întrebări;

1.Când a alocat Consiliul Judetean Giurgiu ultima oară fonduri pentru copiii aflati in plasament la DGASPCG?

2. Ce suma a fost alocată ultima oară de catre Consiliul Judetean Giurgiu copiilor aflati in plasament?

3.Cati copii sunt acum in plasament si cati dintre aceștia câți au plasamente la familii, câți în structuri de tip rezidențial și câti la fundații?

4.Cati dintre aceștia sunt bolnavi sau au handicap?

5.Sunt si copii aflati in plasament rezidențial in structuri non-guvernamentale. Pentru cati dintre aceștia DGASPC-Giurgiu are încheiate contracte de plata a serviciilor sociale?

6.Pentru copiii cu măsură de protecție ce tipuri de beneficii acorda DGASPCG (alocație de plasament, bani de buzunar, bani de jucării, medicamente, etc)?

7.Care este numărul de angajări realizat în ultimul an la DGASPC-Giurgiu?

8.Ce influență au avut angajările în fondul de salarii și în totalul bugetului suportat de Consiliul Județean?

9.Ce categorii de sporuri se acorda suplimentar salariului, pentru aparatul de specialitate și personalul din structurile subordonate ale DGASPC-Giurgiu?

10.Ce categorii de sporuri se acorda suplimentar salariului, pentru aparatul de specialitate și personalul din structurile subordonate ale DGASPC-Giurgiu?

11.Cate funcții de conducere există aprobate prin Statul de funcții , din care câte sunt ocupate ( care? ) și vacante ( care? )?

12.Ce suma este alocata pentru reparații curente și investitii in anul 2017 si pentru ce obiective?

Solicitarea a fost înregistrată la secretariatul instituției luni 23.10.2017.
Așteptam cu interes răspunsurile!

Camelia Sachetti

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *