Giurgiuvenii sunt invitați duminică, 25 septembrie 2022, ora 10.30, pe platoul din fața Teatrului Tudor Vianu din Giurgiu, la cea de-a cincea ediție a semimaratonul european Free Spirit Run Giurgiu- Ruse, organizat de orașele înfrățite Giurgiu și Ruse, prin Cluburile Sportive Dunărea 2020 Giurgiu și Dunav Ruse, probabil singurul eveniment de acest gen din Europa.
Despre acest eveniment a vorbit recent, într-o intervenție publică, primarul Adrian Anghelescu, cel care a anunțat publicul giurgiuvean faptul că după doi ani de pauză impusă de pandemie, iată că anul acesta, acest cros este reluat, prin buna colaborare cu partenerii din Bulgaria și cu sprijinul sponsorilor.
La start s-au înscris 300 de sportivi din 10 țări, care vor alerga 15 km, începând cu ora 11.00, din centrul orașului Giurgiu și până în centrul orașului Ruse, acolo unde va avea loc premierea câștigătorilor.
Evenimentul este înscris în calendarul oficial al Federațiilor de Atletism din Bulgaria și România și va beneficia, printre invitați, de prezența unor nume mari ale sportului, dar și de oficiali din ambele state.
Fondul de premiere este asigurat anul acesta de partea bulgară și se ridică la suma de 6000 de euro, premiile fiind în bani, pe categorii de vârstă și sex, fiecare participant primind medalie și tricou. Participanții (71 femei, 218 bărbați) au vârsta cuprinsă între 18 și 75, veteranul fiind un alergător pasionat din Bulgaria care a participat și la edițiile anterioare.