Miercuri, 4 august, când președintele României, Klaus Iohannis a venit în vizită la Comana, prima acțiune la care a asistat șeful statului a fost prezentarea proiectelor pe care și le-a propus Consililul Județean Giurgiu pentru dezvoltarea Parcului Natural.
Expunerea, care a aparținut președintelui Consiliului Județean Giurgiu, Dumitru Beianu, a conținut ideile principale ale proiectelor propuse, însoțite și de imagini etalate pe panouri, suficient cât președintele României să își exprime aprecierea și chiar să acorde nota maximă președintelui Beianu pentru preocuparea constantă pe care o are față de această bogăție a județului Giurgiu.
”Vă dau nota zece, domnule președinte! Vă felicit pentru proiectele pe care ni le-ați prezentat, sper să le realizați, pentru că sunt proiecte care vor extinde această zonă și o vor face mai accesibilă pentru vizitatori” – a declarat președintele României, Klaus Iohannis.
Proiectele prezentate de președintele Consiliului Județean, Dumitru Beianu, vizează reconstrucția Deltei, trasee pentru biciclete printr-o legătură cu Bucureștiul, punerea în valoarea a rezervației de ghimpi și a celei de bujor sălbatic, amenajarea unei zone de parcări doate și cu stații de încărcare pentru mașinile electrice, zonă de agrement și de evenimente, precum și un ansamblu socio-cultural în cadrul Mănăstirii Comana.
Vom reveni cu amănunte despre fiecare proiect în parte, proiecte notate cu zece de președintele Klaus Iohannis, care fie vor fi accesate prin Programul Național de Reziliență, fie prin programele operaționale.